A LENTOS Kunstmuseum Linz kiállítása a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum együttműködésében
Micsoda? – olvastam újra a mondatot, amit unalmas perceimnek köszönhetően, a neten szörfölgetve találtam a témák között: A meztelen férfi. Ráadásul kiállítás. Ennek utána kellett járnom. Biztosra veszem, hogy ennek a tárlatnak, nemcsak hölgy vendégei lesznek, hiszen az ilyen formabontó eseményekre mindenki kíváncsi.
A meztelenség nem új keletű művészeti alkotásokban, elfogadott és szinte nincs az a művész, akinek ne lenne a repertoárjában akt műalkotás. Számos ilyen témájú mű készült az évszázadok során, de az már nem szokványos, hogy ezek az alkotások férfiakat ábrázoljanak, az meg főleg nem, hogy női alkotók által készülnek.
A fedetlen női test szinte már megszokottá vált a XIX. században, de a férfiak ilyen jellegű ábrázolása, vagy a láthatatlanságba merült, vagy csak a mitológiai alkotásokban, vagy mártírként ábrázolva volt jelen. Míg a meztelen női test, a női akt a művészet elfogadott témája, a meztelen férfi test a klasszikus antik művészetet követően, jó időn át csaknem láthatatlan maradt, a ruhátlan férfi évszázadokon keresztül csupán mitológiai hősként, keresztény mártírként jelent meg.
A tárlat végigvezet bennünket az elmúlt 100 év férfiakat ábrázoló kortárs művészetének útján. A XIX. századtól napjainkig bemutatva, milyen változásokon ment keresztül a társadalomban a férfiasság és az ehhez fűződő igencsak provokatív, és tabukat elásó jelenbe érkező műalkotások. Befolyásoló tényező volt még, az évtizedek során folyamatosan alakuló társadalmi szerepkör és az identitás változása a férfiak ilyen jellegű ábrázolásánál. Nyomon követhetjük a női alkotók kibontakozását is, hiszen sokáig nem volt elfogadott, hogy egy nő, akárcsak hasonló jelleggel is ábrázoljon férfiakat, vagy, hogy a férfi művészek hogyan viszonyulnak, akár saját meztelenségükhöz.
A meztelen férfi teste a modern művészetben, az önmegismerés, az önmegvalósítás, a kitárulkozás és a megújulás jelképe lett. Ettől a ponttól vezeti végig a kiállítás a meztelenségét megmutató férfit, egészen napjainkig. Lesznek szupermodelleket megkérdőjelezető, a férfiasság sérülékenységével, gyengeségével, erotikusságával foglalkozó alkotások, hangsúlyt helyezve a téma közép- és kelet-európai régióbeli megjelenésére.
A tárlat megtekinthető a budapesti Ludwig Múzeumban 2013. március 22. és június 30.-a között. Hölgyeim és Uraim! Nézzünk utána miből lesz a cserebogár!
A kiállítás kurátorai: Sabine Fellner, Elisabeth Nowak-Thaller és Stella Rollig
A budapesti kiállítás társ-kurátorai: Simon Kati és Turai Hedvig.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: